(video/foto) Liceul Teoretic “Mircea Eliade” va fi mai primitor

Liceul teoretic “Mircea Eliade” din oraşul Nisporeni va deveni mult mai atractiv. Clădirea instituţiei va avea un acoperiş nou, care nu a fost schimbat de când construcţia a fost dată în exploatare. Potrivit administraţiei liceului, până la sfârşitul anului, acoperişul blocului A şi al celui adminsitrativ va fi reparat capital.

 Lucrările de reparaţie a acoperişului blocului A sunt în plină desfăşurare. O echipă formată din 1 2 muncitori lucrează cu spor la construcţie. Directorul companiei antrenată în procesul de renovare susţine că în decurs de două luni, reparaţia va fi finalizată atât a blocului A, cât şi a celui administrativ.

 SERGHEI STRAISTĂ, DIRECTORUL COMPANIEI DE CONSTRUCŢII “Contractul este pe 8 luni de zile, cred că în 6 luni o să fie executate. Proiectul este pe o durată de 3 ani, depinde cum va fi finanţarea. Toate resursele financiare sunt din bugetul şcolii, economia care o face şcoala, se schimbă acoperişurile. La moment, am început cu blocul A, care este cel mai mare, credem că în timp de maxim o lună, el o să fie gata şi paralel până la Anul Nou, poate trei blocuri vor fi gata.” 

 După ce va fi schimbat acoperişul blocului A, urmează să fie renovat şi cel al blocului administrativ. Pentru toate aceste lucrări vor fi cheltuiţi peste 3 mln de lei, bani din bugetul instituţiei. Conducerea liceului afirmă că acoperişul clădirii necesita urgent de a fi reparat.

 VASILE VACARI, DIRECTORUL LICEULUI TEORETIC “MIRCEA ELIADE”: “Însăşi procedura de reparaţie a început cu un an în urmă, însă am întâmpinat mari greutăţi în privinţa proiectării. În luna iunie am finisat lucrările de proiectare, am purces la procedura de achiziţii. A fost o procedură foarte anevoioasă, dar în luna octombrie am finisat această procedură, am determinat câştigătorul şi au început lucrările.  Conform graficului de îndeplinire a lucrărilor până la sfârşit de an trebuie să finisăm reparaţia capitală la acoperişul blocului A şi blocului administrativ.” 

 Chiar dacă se efectuează lucrările de renovare, în cazul în care va ploua, instituţia nu va fi afectată.

 VASILE VACARI, DIRECTORUL LICEULUI TEORETIC “MIRCEA ELIADE”: “Nu facem descoperirea acoperişului totală. În caz de ploaie ca să nu inundeze etajul 3, dar poate să coboare şi la etajul 2. Este acoperişul care a fost construit cândva de cei care au construit liceul în anii 1978. Noi avem de turnat brâul de siguranţă, iar acoperişul rămâne, în caz de ploaie, sperăm să nu facă inundaţii.”

Profesorii recunosc că renovarea acoperişului este una necesară, în condiţiile în care la căderea precipitaţiilorapa pătrundea în pereţi şi în podul clădirii.

 VERA ADAM, ÎNVĂŢĂTOARE: “Sunt foarte bucuroasă că se renovează acoperişul, pentru că lucrând de atâţia ani în şcoală, nu era deloc acoperiş. Deseori aveam probleme, ploua în clase, era frig, umezeală.  De multe ori chiar zic că am să ies la pensie şi îmi pare rău că atâtea se fac în şcoala noastră şi eu nu am să reuşesc să savurez din toate aceste lucruri frumoase pe care le face în şcoala noastră.” 

 AURELIA VACARI, PROFESOARĂ DE INFORMATICĂ: “Clădirile erau înainte acoperite cu diferite straturi, nu s-au mai făcut lucrările şi anterior dacă ploua, apa oricum fără ca să vrei se prelingea prin diferite găuri şi ajungea la etaj. La mine în cabinet nu s-a simţit lucrul acesta, dar era foarte necesar să schimbe. Noi suntem bucuroşi.”  

 Directorul liceului dă sigurări că lucrările de reparaţie a acoperişului nu perturbează procesul educaţional.

 VASILE VACARI, DIRECTORUL LICEULUI TEORETIC “MIRCEA ELIADE”: “Elevii nicidecum nu suferă, toată gălăgia se face după ore, locul este îngrădit, copiilor li s-a adus la cunoştinţă că au început lucrările. Siguranţa vieţii copiilor, adică li s-a adus la cunoştinţă sub semnături şi ne străduim ca copiii să nu aibă acces în locul unde se îndeplinesc lucrările.”

În anii 2020-2021 vor fi renovate şi acoperişurile blocurilor claselor primare. Valoarea totală a contractului ce prevede reparaţia capitală este de 6 mln 600 mii de lei.

Nisporeni
Dacă observați o eroare, evidențiați textul dorit și apăsați pe Ctrl + Enter pentru a o raporta editorului
Nimeni nu a recomandat încă

Comentarii

Post your comment to communicate and discuss this article.

Societate
Satul moldovenesc este la limita existenței demografice. Locuitorii satelor, cei care mai sunt, nu se identifică prin comportament cu tradițiile satului moldovenesc: meștesug, datini, obiceiuri, inclusiv dragostea față de pământ.Demografia Republicii Moldova este periclitată de migrația excesivă. Depopularea rurală știrbește din durabilitatea existenței ei și a bunăstării economice a întregului cadru demografic, menționează Valeriu Sainsus, expert în probl...
Societate
Forfotă mare în instituțiile preșcolare, unde se organizează tradiţionalele matinee, dedicate sărbătorilor de iarnă. Picii care frecventează grupa mare a grădiniţei ,,Andrieș” din orașul Nisporeni au avut parte de o sărbătoare de neuitat. Copiii, îmbrăcaţi elegant ca pentru o zi specială au prezentat un adevărat spectacol. Unii au preferat să fie costumaţi în personaje asociate cu iarna, în super eroi sau să fie în rol de fulguțe. De la sărbătoare nu a li...
Societate
Dans şi voie bună în toate instituţiile de învăţământ. Pentru că au rămas zile numărate până la Anul Nou, matineele dedicate sărbătorilor de iarnă sunt în toi. Cu mari emoţii, au serbat şi elevii claselor primare ale liceului “Mircea Eliade” din oraşul Nisporeni, care s-au pregătit ca la carte pentru acest eveniment.  Cu dispoziţie în suflet, copiii au recitat poezii, au cântat şi au dansat.  Şi colinde au răsunat la sărbătoare.  Jocurile şi dansurile nu i...
Societate
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri pentru Parlamentul Republicii Moldova, doar trei formațiuni vor accede în legislativ potrivit Barometrului Opiniei Publice, prezentat luni, 30 decembrie, într-o conferință de presă la IPN. Pentru Partidul Socialiștilor ar vota 27,6% dintre cetățeni. Partidul Acțiune și Solidaritate ar acumula 17,5% din voturile alegătorilor, iar Partidul Democrat – 7,4%.Directorul executiv al Institutului de Politici Publice, Arca...
Societate
Mecanismul de plată automată a compensațiilor, pe care operatorii sistemelor de distribuție energiei electrice sunt obligați să le achite consumatorilor finali, în cazul depășirii numărului și duratelor admise ale deconectărilor, se amână pentru un an. Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică a aprobat modificări în acest sens la Regulamentul cu privire la calitatea serviciilor de transport și de distribuție a energiei electrice, transmite IPN.Î...
Societate
Guvernatorul Băncii Naționale a Moldovei, Octavian Armașu, susține că pentru anul 2020 este examinată oportunitatea diminuării potențiale, în continuare, a valorii instrumentelor de politică monetară. „Această oportunitate vizează crearea condițiilor monetare capabile să mențină inflația în intervalul de variație de ± 1,5 puncte procentuale de la ținta inflației de 5% pe termen mediu. Astfel, prin țintirea inflației BNM atinge stabilitatea prețurilor”, a d...
Societate
În perioada sărbătorilor de iarnă, peste 3000 de polițiști vor asigura ordinea publică în țară. Aceștia vor supraveghea locurile de agrement, târgurile de Crăciun, piețele și vor patrula traseele naționale, transmite IPN.Daniel Mazepa, șef al Secției Coordonarea Activității Poliției Comunitare al Inspectoratului General al Poliției, a recomandat părinților să nu lase copiii fără supraveghere nici acasă, nici în stradă, la evenimente publice, mai ales când...
Societate
Un bebeluș a fost recuperat din epava avionului care s-a prăbușit vineri în Kazahstan, accident soldat cu decesul a cel puțin 12 persoane. Avionul Bek Air transporta 93 de pasageri și cinci membri ai echipajului când a decolat de pe aeroport din Almaty, cel mai mare oraș din Kazahstan. Avionul care se îndrepta spre capitala Nur-Sultan „a pierdut altitudine în timpul decolării şi a lovit un gard din beton” înainte de a se izbi de o clădire cu două etaje, a...
Societate
Un bărbat din satul Sărăteni, raionul Hâncești, a murit într-un accident rutier produs aseară în apropierea satului Lăpușna raionul Hâncești. Alte două persoane au ajuns la spital, transmite IPN.Potrivit Marianei Beţivu, ofiţer de presă la Inspectoratul General al Poliţiei, preliminar de accident se face conducătorul unui automobil de model BMW. Este vorba despre un bărbat de 28 ani, din satul Pașcani, raionul Hâncești. Acesta a inițiat o depășire fără a s...